Zapewne słyszałeś/aś o tym, czym są mapy myśli. Najprawdopodobniej jednak nigdy takiej mapy nie zrobiłeś/aś! Musimy to zmienić. Czytaj dalej! Dowiesz się, czym są mapy myśli, dlaczego są potężnym i praktycznym narzędziem mentalnym, gdzie je można wykorzystać oraz jak je tworzyć krok po kroku!
wyświetlenia: 377
czas czytania:
8 min
Nie znam bardziej skutecznego narzędzia do notowania, nauki i rozwoju pomysłów, niż mapy myśli (i notatki wizualne). Nie wiesz, jak je robić i jak z nich korzystać? Zapraszam do lektury tego artykułu, w którym znajdziesz prosty przewodnik tworzenia map myśli krok po kroku.
Spis treści
Niniejszy artykuł jest rozwinięciem i aktualizacją artykułu sprzed dwóch lat z mojego bloga lowcapomyslow.pl, który stopniowo przenoszę tutaj. Źródłowy artykuł był wyświetlony prawie 4000 razy! Dziękuję!
Ponadto znajdują się w nim fragmenty mojego gościnnego artykułu pt. “Najlepszy sposób na notatki? Mapy myśli“ z bazy Wiedzy UMCS, w tym tytułowa mapa.
Tworzenie map myśli (ang. mind map) to notowanie pewnego zagadnienia za pomocą powiązanych ze sobą strzałkami lub liniami i wynikających z siebie słów–kluczy, które wyodrębniamy z tekstu lub wykładu. Sporządzona w ten sposób notatka ma strukturę promienistą, która odwzorowuje ciąg skojarzeń wychodzących od centralnego słowa kluczowego.
Za twórcę tej metody notowania uważa się powszechnie Tony’ego Buzana. Natomiast już w notatkach samego Leonarda da Vinci sprzed 500 lat można dostrzec podobny schemat sporządzania notatek.
Także, jedną z najsłynniejszych map myśli, była mapa zrobiona przez Charlesa Darwina, która była fundamentem dla jego teorii o pochodzeniu gatunków (patrz poniżej).
Tradycyjne, linearne notatki, które znamy ze szkoły lub ze studiów, nie angażują w wystarczającym stopniu naszego mózgu.
W trakcie sporządzania mapy myśli:
Argumentem dla uzasadnienia korzystania z map myśli (oraz innych narzędzi myślenia wizualnego) jest np. cytat z książki Dana Roama “Narysuj swoje myśli”:
“Przetwarzanie bodźców wzrokowych odbywa się w obu częściach mózgu. Być może wolno upatrywać w tym uzasadnienia [dla] myślenia wizualnego, [które] skłania ludzi do jednoczesnego korzystania z kompetencji analitycznych i zdolności twórczych. To może decydować o przewadze tej metody nad rozwiązaniami zakładającymi posługiwanie się wyłącznie słowem mówionym i pisanym (lewa półkula) lub wyłącznie rysunkiem (prawa półkula)”.
Nie istnieje bardziej skuteczne narzędzie do notowania, nauki i rozwoju pomysłów, ale także burzy mózgów, rozwiązywania problemów oraz planowania i organizacji działań, niż mapy myśli.
Pojęcie “mapa myśli” (z ang. mind map) stało się obecnie dość znane. Mimo to nadal większość osób, które słyszały o mapach myśli, nigdy nie spróbowały takiej mapy stworzyć.
Oto najczęściej spotykane wymówki, którymi osoby argumentują swoje niekorzystanie z map myśli:
Chciałbym Cię zapewnić, że te wymówki są nieuzasadnione i rozpowszechniane przez osoby, które nigdy nie spróbowały tej metody notowania.
Mapy myśli są atrakcyjne wizualnie, przykuwają uwagę i zawsze coś się w nich dzieje, dzięki czemu możesz wykorzystać je podczas:
Atrakcyjność wizualna i skojarzenia, zawarte w samodzielnie sporządzonej mapie myśli gwarantują, że nawet po dłuższym czasie wystarczy spojrzeć na swoją notatkę, a Twój umysł przywoła informacje, a nawet całe fragmenty tekstu i wiedzę, uzupełniając brakujące elementy drogą skojarzeń.
Mapy myśli są narzędziem uniwersalnym. Są nie tylko jako narzędziem organizacji informacji, ale służą także m. in. do generowania pomysłów i rozwiązań.
Mapy myśli, ale także notatki wizualne i rysowanie stanowią narzędzia myślenia wizualnego – jeden z 4 filarów mojej autorskiej Koncepcji Zarządzania Procesem Twórczym, którą opisałem w najnowszym ebooku.
Mapy myśli są podstawą mojej pracy zarówno twórczej, jak i zawodowej. Każdy artykuł, wiele postów, każdy z moich Projektów powstał w oparciu o mapy myśli, które zacząłem tworzyć jeszcze na studiach. Są one także moim podstawowym sposobem na utrwalanie wiedzy, a codziennie przyswajam naprawdę dużo wiedzy z książek oraz artykułów.
Poniżej możesz zobaczyć właśnie takie moje “robocze” mapy myśli. Nie są one na tyle “ładne” i perfekcyjne, by je wrzucić na Instagrama (te ładniejsze zobaczysz dalej), ale pełnią bardzo ważną rolę w rozwoju moich projektów.
Pierwsza mapa jest streszczeniem, a raczej planem rozdziału do ebooka, którego piszę i zbiorem informacji nt. wsparcia. Na drugim zdjęciu widać notatki, będące wynikiem researchu nt. Patronite i Pinteresta. Na ostatnim zdjęciu z kolei są 2 notatki, zawierające najważniejsze kwestie i strukturę ebooka, nad którym pracuję. Jak widać, nie ma w nich zbyt wielu obrazków, ani pięknego wykaligrafowanego pisma. I takie powinny być mapy myśli tworzone na własne potrzeby, a nie “na pokaz”.
Niżej opublikowałem kilka map myśli z mojego Instagrama. Jak widać, bardzo luźnie traktuję zasady tworzenia map myśli i są one bardziej zbliżone do notatek wizualnych. Dlatego też pamiętajcie o tym, że to są Wasze mapy i możecie robić je tak, jak czujecie!
Także na Instagramie mojego drugiego profilu – Kreatywne Notatki – znajdziecie wiele moich map myśli oraz kreatywnych notatek wizualnych.
W mapach myśli łatwo jest zawsze coś dodać, coś dopisać czy dorysować. Na tym polega użyteczność i elastyczność map myśli. Przy w miarę rozsądnym umieszczaniu słów kluczy na kartce, pozostaje tam wystarczająco dużo miejsca na nowe elementy.
Można by rzec, że poprawnie tworzona mapa myśli zaczyna „żyć własnym życiem”. Dąży do harmonii i równowagi, pojawią się w niej pewne luki, które są równoważnikiem elementów, których istnienia jesteśmy pewni, ale nie wiemy do końca, czym są lub jak je należy przedstawić.
Załóżmy, że znamy (lub przemyśleliśmy) na razie pozytywne strony pewnego zjawiska lub procesu. Umieszczamy je po prawej stronie pewnego słowa-klucza. Patrząc na taki układ poczujemy konieczność pozostawienia pewnego pustego miejsca po lewej stronie. Znajdą się negatywne strony tego procesu, nad którymi jeszcze się nie zastanawialiśmy lub na które na razie nie mamy czasu. Następnym razem, kiedy zerkniemy na naszą niedokończoną mapę, od razu dostrzeżemy tę lukę i będziemy wiedzieć, nad czym należy popracować.
Najważniejsze aspekty tworzenia mapy myśli, które przedstawiłem, są absolutnie wystarczające, by rozpocząć samodzielną naukę i ćwiczenia w tym zakresie.
Nie musiałem czytać literatury na temat robienia map myśli, by dojść do wszystkich tajników tej sztuki. Owszem, wymagało to czasu i wielu prób, dlatego zaufaj swojej intuicji, wyobraźni i… improwizuj!
Pamiętaj, że każda mapa myśli będzie inna. Im więcej map zrobisz, tym lepiej będą wyglądać i trafniej odwzorowywać treść lektury/ wykładów. Praktyka czyni mistrza!
Jeśli chciałbyś/abyś poznać tajniki tworzenia map bardziej szczegółowo, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Pracuję obecnie nad obszernym ebookiem na temat tworzenia i korzystania z map myśli. Dzięki lekturze będziesz tworzyć mapy na najwyższym poziomie i… zmienisz swój sposób myślenia. Klikaj w powyższy link i dowiedz się więcej!
Jeśli z kolei chciałbyś/abyś dowiedzieć się więcej nt. notowania wizualnego (z ang. sketchnoting), zapraszam do lektury artykułu Jak notować efektywnie? Rób notatki wizualne!. Po wydaniu ebooka nt. map myśli, zabieram się do pisania o notowaniu wizualnym, więc czeka Cię dużo lektury i ćwiczeń 😉
Teraz już wiesz, jak potężnym narzędziem są mapy myśli. Myślenie wizualne jest umiejętnością bardzo przydatną w XXI wieku. Zarówno w pracy, jak i w rozwoju osobistym i zarządzaniu sobą zrobisz o wiele więcej i lepiej, korzystając z map!
Jeśli chcesz, aby Twój zespół, współ/pracownicy, uczniowie/ studenci lub uczestnicy eventów, które organizujesz, nauczyli się robić mapy myśli i notatki wizualne, zapraszam do kontaktu! Napisz do mnie na Facebooku lub na Instagramie!
Mogę zrobić dla Was warsztaty/ szkolenie, zarówno stacjonarne, jak i online. Klikaj w ten link i dowiedz się:
Notatki wizualne i mapy myśli całkowicie odmienią Waszą pracę i wyniki!
Poprzedni wpis: Jak notować efektywnie? Rób notatki wizualne!
Następny wpis: Jak media społecznościowe stymulują rozwój twórczy i kreatywność? Przykład Instagrama
Dodaj komentarz